Acı Maraş Biberi

Biber Neden Acıdır?

Biber Neden Acı Olur?

Acı biber, damak tadına göre kimileri için olmazsa olmaz kimileri için ise asla yanına yaklaşılmayan bir tattır. Siz hangi taraftasınız bilemiyoruz ancak her iki taraf içinde biberin neden acı olduğu hep bir merak konusu olmuştur.  Peki ya bize ”bol acılı olsun abi” ya da “abi acısız olsun bizimki ” dedirten bu tat bu acılığı neye borçlu ?

Acı biberin yakıcı acı tadını “kapsaisin” adı verilen maddeye borçludur.  İnsan ve memeli hayvanların dilinde bulunan kapsaisin reseptörleri bu maddeyle etkileşim sağladığında beyine bir ileti gönderir ve beynimiz bunu acı olarak algılar. Dilimizde bir yanma hissederiz. Biberdeki kapsaisin maddesinin oranı arttıkça hissettiğimiz acı  oranı da artar.

Acının Yanında Ayran Gider

Ülkemiz yemek kültürü çok gelişmiştir. Öyle ki bu yöre yöre değişen yemeklerimizin bir çoğu acılı, yağlı yemeklerdir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu da bunun örneklerini görmekteyiz. Bu acı kültürü asırlar öncesinden gelip yerleşmiştir yemeklerimize. Sadece lezzetli geldiğinden değil, aynı zamanda iştah arttırıcı ve belli oranda tüketimi sonucu yağ yağmakta etkili olduğu için zayıflama tedavilerinde de kullanılır.

Restorana gidip acılı menüler sipariş ederken yanında genellikle ayran, yoğurt gibi şeyler isteriz. Bunu alışkanlıklarımızın yanında içgüdüsel olarak yaparız çünkü yoğurtta bulunan yağ, bibere acılık veren kapsaisin maddesinin çözünmesini sağlar. Bazen acı olduğunu bilmeden biber yiyenler telaşla su içer ancak bu su sadece serinlik verdiği için acının yakıcı tadını geçici olarak bastırır. Ayran, yoğurt, süt gibi yağlı besinleri aldıklarında ise acı hissi kısa sürede yok olur.

Biber neden acıdırAcı Biberin Faydaları

  • Yüksek oranda C vitamini içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini sağlar, gribal fonksiyonlara karşı kalkan görevi görür. (Acı biberdeki C vitamini oranı limon ve portakala göre çok daha fazladır.)
  • Vücudu kalp krizi, kanser gibi tehlikeli hastalıklardan korur.
  • Kan dolaşımını hızlandırır. Cilt kusurlarına iyi gelir. (selülit gibi)
  • Aşırı tüketilmediği müddetçe midedeki mikropların ölmesine, ülser gibi mide rahatsızlıklarını önlenmesine yardımcı olur.

 

 Acı Maraş Biberi

Kahramanmaraş, yemek kültürüne sahip bir ilimizdir. Tarhanası, kırmızı biberi, dondurması, cevizli sucukları derken bir çok lezzete marka olmuştur.

Özellikle acı kırmızı Maraş biberi ülkenin yer yerinde ilk tercih olarak kullanılan bir lezzettir. Renklendirici ve korucu içermeyen doğal Maraş biberi yemeklerimizin lezzetine lezzet, sunumlarımıza görsel bir şölen katmaktadır. Maraş biberinin kendisinden sayısız yemek yapıldığı gibi pul, toz gibi türevleri de sayısız çeşni ve sosta kullanılır. Peki bu her şeyde kullandığımız doğal lezzete nasıl ulaşırız, ya da ulaştığımızı zannettiğimiz biber gerçek Maraş biberi mi?

Maraş Biberi Sipariş

Gerçek Maraş biberine ulaşmak artık çok kolay. Maraş Gurme, korucuyu ve renklendirici içermeyen, kendi yetiştirdikleri mahsullerden ürettikleri Maraş kırmızı toz biber ve Maraş ipek pul biberi sizlere zahmetsizce ulaştırıyor. Üstelik uygun fiyat ve kolay ödeme seçenekleri ile müşteri memnuniyetini garanti eden Maraş Gurme web sitesine https://www.marasgurme.com/maras-biberi  linkinden ulaşabilir hemen sipariş verebilirsiniz.

 

Summary
Biber Neden Acıdır?
Article Name
Biber Neden Acıdır?
Description
Biber neden acıdır? Biberin acı olmasındaki neden nedir? Gelin birlikte öğrenelim. Bu yazımızda acı biberin neden acı olduğunu irdeliyoruz... Hemen okuyun!
Author
Publisher Name
Maraş Gurme
Publisher Logo