Maraş biberi yemek tarifleri

Maraş Biberi Özel: Nefis Yemek Tarifleri

Maraş Biberi ile Sofralarımızı Donatıyoruz

Maraş biberi, sofralarımızdan eksik etmediğimiz bir lezzettir. Bu eşsiz lezzetin farklı birçok türevi, her gün birimizin sofrasında illaki yerini alır. Kahramanmaraş biberini kahvaltıdan tutun da diğer tüm öğünlerde ayrıca belirtirsek soğuk meze, çorba, ara sıcak, ana yemek gibi birçok menü türünde gerek ana malzeme gerekse sunum ya da çeşni olarak kullanırız. Yöre Yöre değişen bu lezzet tariflerini sizler için araştırdık ve sizlere her menü için birer Maraş biberi alternatifi sunduk.

Maraş Biberi Kahvaltı Sofralarımızda peynirli kırmızı biber

Kahvaltı bizler için en önemli öğündür.  Güne dinç başlamak ve gün boyu enerjimizi korumak için mutlaka sıkı bir kahvaltı yapmalıyız. Peki kahvaltımızı zenginleştirmek için ekstra neler tüketebiliriz? Maraş biberinin peynirle olan uyumunu güzel bir sunum tabağı ile sergileyebiliriz. Kırmızı Maraş biberini 2-3 cm kalınlığında dilimleyin, dilimlerin ortasına peynir koyun ve dilediğiniz gibi süsleyin. Hepsi bu kadar!

Maraş Biberinden Kahvaltılık Sos

Maraş biberinin içimizi açan 0 kırmızı rengi ve içindeki yüksek C vitamini ile kahvaltılarınız leziz olduğu kadar çok faydalı. Maraş biberinden yapılan kahvaltılık sosu ekmeğinize sürün ve günlük karbonhidrat ve vitamin ihtiyacınızı karşılayın.

Maraş Biberi ile Zengin Akşam Yemeği Menüsü

Akşam yemeği, Türk kültürünün vazgeçilmezleri arasında olan ve aile bireyleri, eş, dost, akrabayı bir masa etrafında toplayan bir öğündür. Akşam yemeği menüsü ne kadar çeşitli olursa davetlilerin damak tadına ve gözüne hitap etmesi o kadar olasıdır. Maraş biberinden yapılan yemek menülerini anlattığımız bu yazımızda kendi yörenize ait tarifleri görürseniz şaşırmayın. Hadi başlayalım.

Soğuk Meze – Yoğurtlu Maraş Biberi Mezesi

Közlenmiş kırmızı biberleri yoğurt, ceviz, sarımsak, tuz ve zeytinyağ buluşturup üzerini Maraş pul biber ile süsleyerek harika sunumlar elde edebilirsiniz.

Çorba – Közlenmiş Kırmızı Biber Çorbası kırmızı biber çorbası

Közlenmiş kırmızı biberleri soğan, zeytinyağ, Maraş Biber salçası, Maraş domates salçası, domates, sarımsak ve unu iyice kavurup üzerine istediğiniz kıvama gelecek kadar kaynamış su ekleyin ve pişirin. Blender ile çekin, üzerine tereyağında kızdırılmış Maraş biberi ve nane ekleyip servis yapın.

Ara sıcak /Ana yemek – Şakşukalı Maraş biberi Dolması

kırmızı biber dolması

Şakşukayı sevmeyen var mıdır bilemiyoruz ancak şakşukayı kızarmış ya da fırında közlenmiş kırmızı Maraş biberi yatağında sunmak görüntüsü ile kendine hayran bırakan bu pratik tarifin misafirlerinizce çok sevileceğinden hiç kuşkumuz yok.

Maraş Biberi Turşusu

Sadece yemeklerin yanına değil, hanımların altın gününde bile tabakta yerini alan Maraş biberi turşusunun tarifini sizler için ustalarından öğrendik.

Malzemeleri:

*1 kg kırmızı Maraş biberi   *3-4 tatlı kaşığı tuz    *1 çay bardağı zeytinyağ

*1 çay bardağı toz şeker    *1 çay bardağı üzüm sirkesi   *4-5 diş sarımsak

Sizlerde Maraş biberi ile yaptığınız farklı tariflerinizi Maraş Gurme instagram sayfasında yorum olarak paylaşabilir, bizlere yeni alternatifler sunabilirsiniz. www.marasgurme.com web sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

Summary
Maraş Biberi Özel: Nefis Yemek Tarifleri
Article Name
Maraş Biberi Özel: Nefis Yemek Tarifleri
Description
Maraş biberi ile yapılabilecek en güzel yemeklerle sofralarınız şaha kalkacak. Bu yazımızda Maraş Gurme Blogta maraş biberi ile nefis yemek tarifleri veriyoruz!
Author
Publisher Name
Maraş Gurme
Publisher Logo