Maraş dondurması nasıl yapılır

Maraş Dondurması Nasıl Yapılır?

Maraş Dondurması Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Maraş dondurması, tarihi çok eskilere kadar dayanan bir tatlıdır. Lezzeti ve şekli ile diğer dondurmalardan ayrılmaktadır. Kolay kolay kimsenin karşı koyamadığı bir tadı vardır.

Dondurmaların genel olarak her toplum ve kültürde yeri vardır. Bu sayede çok farklı tatlar ve dondurma tarifleri ortaya çıkmıştır.

Yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan dondurmaların ülkemizde de yeri çok başkadır. Özellikle de Kahramanmaraş’ın özel ve yöresel dondurması olan maraş dondurmasına karşı koymak çok zordur.

Maraş dondurmasının tarifi ve nasıl yapıldığını anlatmadan önce biraz da maraş dondurması tarihinden bahsedelim size.

Maraş dondurması tarifi

Maraş Dondurması Tarihi: İlk Kim Buldu?

Maraş dondurmasını ilk Halep’te suçlu bulunan Hacı Mehmet, 1923 senesinde Maraş’a kaçar. Maraşta bir dondurmacı açıp salepli dondurmalar yapıp satar. Ancak daha önce hiçbir maraşlı salepli dondurma yememiştir. Ancak bu sahlepli dondurmayı bir kez deneyen maraşlılar bir daha vazgeçemezler. Bu sırada Maraş’ta yaşayan Kel Ali, Hacı Mehmet’e giderek kendisini yanına çırak olarak almasını söyler. Defalarca çırak olmayı talep etmesine rağmen Hacı Mehmet bir süre bu talebi kabul etmez. Ancak uzun uğraşlar sonucu en sonunda pes ederek Kel Ali’yi yanına çırak olarak alır. Birkaç sene birlikte çalıştıktan sonra Hacı Mehmet dondurmacı dükkanını Kel Ali’ye bırakıp tekrar Halep’e gider.

Maraş dondurmacısı olarak geride kalan Kel Ali, dondurma yapmayı sürdürerek evde yaptığı dondurmaları dondurmacı dükkanında satmaya devam eder. Bu tarihten sonra da Maraş’ın ilk Türk dondurmacısı olur. Kel Ali ayrıca yaptığı dondurmaları dövme demirden yapılan kaşıkla karıştırır. Dövme demir kaşığın dondurmaya kattığı lezzet yiyenler tarafından çok beğenilir.

İşte maraş dondurmasının kısa ve öz tarihi de böyledir.

Şimdi Maraş Dondurması Nasıl Yapılır bir bakalım!

Maraş Dondurması Malzemeleri

 • 1 su bardağı toz şeker.
 • 5 su bardağı süt.
 • 1 tatlı kaşığı salep.

Maraş dondurması

Maraş Dondurmasının Yapılışı

 1. 5 su bardağı sütü bir tencereye boşaltın ve kaynatın.
 2. Kaynamış sütün içine şekeri ekleyin ve kaynatmaya devam edin.
 3. Küçük bir kasede salebi su ile karıştırarak eritin.
 4. Kaynayan şekerli süte erittiğiniz salepi yavaşça boşaltın ve karıştırmaya devam edin.
 5. Salebin sütün içinde tam olarak erimesi önemli. Bu sebeple süt ile karıştırılan salebin tam olarak eridiğinden emin olana kadar karıştırın.
 6. Kaynayan sütü ateşin üstünden alın ve karıştırarak soğutmaya çalışın.
 7. Sıcaklığı düşen sütü dondurucuya koyabilmek için uygun bir kaba boşaltın ve dondurucuya koyun.
 8. 15-20 dakika kadar sonra donmaya başlayan dondurmayı demir bir kaşıkla karıştırın. (daha lezzetli olması için önerilir)
 9. Dondurma sakız kıvamını alana kadar üstteki karıştırma işlemini her 15-20 dakikada bir tekrarlayın.
 10. Maraş dondurması katı bir hale geldiğinde dondurucudan çıkartarak afiyetle yiyebilirsiniz 🙂

Ya da yukarıdaki işlemlerin hiçbiriyle uğraşmadan, gerçek ve hakiki maraş dondurması lezzetini Maraş Gurme‘den sipariş verebilirsiniz. İster kredi kartı ister kapıda ödeme ile kolayca alabilirsiniz.

https://www.marasgurme.com/maras-dondurmasi

Şimdiden afiyet olsun 🙂

 

Summary
Maraş Dondurması Nasıl Yapılır?
Article Name
Maraş Dondurması Nasıl Yapılır?
Description
Maraş Dondurması Nasıl Yapılır, dondurmayı ilk kim buldu? Maraş dondurması tarifi, yapılışı, tarihi ve hakkındaki tüm bilgi bu yazımızda. Hemen okuyun!
Author
Publisher Name
Maraş Gurme
Publisher Logo