Maraş dondurması

Maraş Dondurması Nereden Alınır?

Dondurmaların en özeli olan Maraş dondurması, adını aldığı kentin en önemli simgelerinden birisidir. Bu ürün, sadece ülke çapında değil, uluslararası alanda dahi hem ülkemizi, hem de Kahramanmaraş’ı tanıtır. Sıradan dondurmalardan çok farklı bir yapı ve aromaya sahip olan bu lezzet, insanları adeta kendisine hayran bırakacak cinstendir.

Maraş dondurmasının keçi sütünden yapıldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Fakat dondurma, herhangi bir keçinin sütünden değil, Maraş’ın yüksek dağlarının yamaklarında otlayan keçilerin sütünden yapılır. Ahir Dağı başta olmak üzere buradaki yüksek yamaçlarda çiğdem, sümbül, kekik ve geven gibi farklı bitki türleri ile beslenen keçilerin sütü, dondurmanın kendine has lezzetini almasını sağlar. Tabii burada dondurma ustalarının hakkını da vermek gerekir.

Maraş dondurması siparişi

Maraş Dondurması Nasıl Yapılır?

Ülkenin dört bir tarafından gelen Maraş dondurması siparişleri, bu özel ürünün nasıl yapıldığının da merak edilmesine neden olur. Dondurmanın tadının haricinde, farklı yapısı da bu merakın sebebidir. Diğer dondurmalar kısa sürede yumuşayarak erirken, bu ürün ise çok uzun bir süre sert kalır. Sakıza benzer bir yapıya bürünen, sünse dahi kopmayan dondurmanın yapılışı ve içeriği her dönem merak edilmiştir.

Maraş dondurmasının içerisinde keçi sütünün haricinde salep ve şeker bulunur. Bunların tam ölçüsünde süte katılması çok önemlidir. Önce keçi sütü ile şeker karıştırılır. Daha sonra bu karşım kaynatılır ve bu aşamada salep, karışıma eklenir. Böylece Maraş dondurması hazırlanmış olur. Son olarak ise soğutma işlemi gerçekleştirilir.

Maraş Dondurması

Maraş Dondurması Nereden Alınır?

Bu özel lezzeti tatmak isteyenler, gerçek Kahramanmaraş dondurması almak için çok büyük özen gösterir. Bundan dolayı Maraş dondurması nereden alınır sorusunu sorarlar. Bu soruya cevap vermeden önce Maraş dondurması fiyatlarından bahsedilmesi yararlı olacaktır. Öncelikle bu eşsiz lezzet ile sıradan dondurmalar karıştırılmamalıdır. Tamamen doğal malzemelerle üretilen bu lezzet için ödenmesi gereken ücret, diğer dondurmalardan nispeten biraz daha yüksektir.

Maraş dondurması satışı yapan çok sayıda yer vardır. Fakat gerçek olanı, içinizde şüphe olmadan tatmak istiyorsanız, Marasgurme.com u hemen ziyaret edin. Burada yer alan dondurmaları dilediğiniz kadar sipariş edebilirsiniz. Sipariş verdiğiniz ürünler en kısa sürede sizlere ulaştırılmaktadır.

Gerçek dondurma lezzetine tanık oldunuz. Şimdiden afiyet olsun 🙂

www.marasgurme.com/maras-dondurmasi