Maraş tarhanası

Maraş Tarhanası: Geleneksel Şifa Kaynağı

Maraş tarhanası denilince kokusu burnumuza kadar gelen eşsiz lezzeti bilmeyen yoktur. Hele ki bu soğuk kış günlerinde hastalıklarla mücadele ederken imdadımıza yetişen bu şifa kaynağını sofralarımızda görmemek mümkün mü?

Maraş tarhanasının geçmişinden biraz bahsedecek olursak asırlardır bu şanını neye borçlu olduğunu daha iyi görebiliriz.

Maraş Tarhanası Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu’nun büyük padişahlarından olan Yavuz Sultan Selim Han, uzun zamandır aklına koyduğu Mısır seferine hazırlanmak ister. Bu meşakkatli ve uzun yolculuk için aylar süren hazırlıkta son aşamaya gelinir. Hazırlığın donanmadan sonraki en önemli noktası hiç kuşkusuz yiyecek ve içeçek deposu olan erzaklardır.

Mısır seferi için tutulan aşçılar sadece güzel yemek yapmayı değil, orduyu güçlendirmek, onları hastalıklardan koruyacak ve günler süren yolculuklarda onları uzun süre tok tutacak yemekler yapmakla da yükümlülerdi.

Yavuz Sultan Selim’ in aşçıbaşıya : ”Çölde yiyecek ne vardır, Çölde bozulmayacak, kokmayacak, askerleri doyuracak, tok tutacak ne vardır? ” sorusu sonucu aslen Kahramanmaraşlı olan annesi Gülbahar Hatun (Ayşe Sultan)  ve onun getirttiği aşçıbaşının keşfettiği Maraş Tarhanası 5 asırı aşkın süredir bizlerinde sofrasında yerini almıştır.

Maraş tarhanası sipariş

Maraştan Tüm Türkiye’ye Uzanan Kültür Mirası

Sadece Kahramanmaraş’ ta değil ülkemizin her yöresinde bilinen ve tüketilen Kahramanmaraş tarhanası, önemli kültür miraslarımızdan biridir. Bu ününü tarihiyle olduğu kadar lezzeti ve içindeki faydalı besinlerle bir şifa kaynağı olmasına borçludur. Sadece kışın değil, her mevsim tüketilen bu sağlık deposunun özellikle gelişme çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesi çok önemlidir. Çocuklarımıza ne yazık ki faydalı bir şeyler yedirmek çok kolay olmuyor çünkü onlar daha lezzetli buldukları cips, kraker gibi atıştırmalık abur cuburları daha çok tercih ediyor. Peki hem sağlıklı hem de cips gibi tüketilen bir atıştırmalık olabilir mi, hiç düşündünüz mü? Öyleyse sıkı durun size imkansız gibi görünen ancak bu iki tezat özelliği de bir arada barındıran bir lezzeti açıklıyoruz: Maraş firiği.

Maraş Firiği

Maraş TarhanasıYöresel lezzet çeşitlerinden olan Maraş tarhanasının yarı kurumuş versiyonu olan firik, yörede tüketimi oldukça yüksek, besin içeriği üstün, günün hemen her saatinde zevkle tüketilen bir gıdadır. Yapımında yer alan buğday türevi yarma ve yoğurdun besleyici ve fonksiyonel niteliğinin yanında, ürünü çeşnilendirmek amacıyla konulan kekik ya da çörek otu ona bambaşka bir tat kazandırmaktadır.

Maraş Tarhanası Sipariş

Faydaları saymakla, lezzeti anlatmakta bitmeyen bu sağlık deposu eşsiz lezzete ulaşmak için https://www.marasgurme.com/maras-tarhanasi adresini ziyaret edebilir, indirim ve kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Kolay ödeme seçenekleri, hızlı ve güvenli kargo, kargom nerede özelliği sayesinde sizlere rahat bir alışveriş imkanı sağlayan Maraş Gurme markası sizlere 7/24 hizmet vermeye hazırdır.

Summary
Maraş Tarhanası: Geleneksel Şifa Kaynağı
Article Name
Maraş Tarhanası: Geleneksel Şifa Kaynağı
Description
Maraş Tarhanası, geleneksel ve yöresel bir şifa kaynağı. Türkiye'nin en iyi maraş tarhanası şüphesiz ki Kahramanmaraş'ta yapılır. Tarhana yazımızı okuyun!
Author
Publisher Name
Maraş Gurme
Publisher Logo