Maraş Gurme

İçli Köfte

İçli Köfte

İçli Köfte

Limit:
İçli Köfte 10 Adet
0 yorum yapılmış.
     %12 indirim
79,00 TL 69,90 TL
 Sepete Ekle
2 sonuçtan 1 ile 2 arası görüntüleniyor.

GELENEKSEL BİR TAT: İÇLİ KÖFTE

Türk mutfağı köfte bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Çiğ köfteden izmir köfteye, fellahtan içli köfteye üç yüz kadar çeşidi bulunmaktadır.

Kültürümüze arap mutfağından giren içli köftenin tarihi, Hititlere kadar uzanmaktadır. Uğradığı her mutfakta yapılışında, malzemesinde farklılıklar görülmektedir. Türkiye’de yöresine göre 11 türde içli köfte bulunmaktadır. Bazı yerlerde adına “oruk” denmektedir. Kimi yörelerde içine patates konmaktadır. K. Maraş’ta harcın içine ceviz konulurken, G. Antep’te fıstık konabiliyor. Adıyaman’da kızartılarak pişirilirken Malatya’da haşlanarak pişiriliyor.

Köfte arapçada “yuvarlak, top” anlamındaki “kubbe, kibbe” kelimesinden gelmektedir. Türkçe’ye Farsça ‘daki “kofta” kelimesinden girmiştir. İngiliz askerleri 2. Dünya Savaşı’nda köfteyle tanışmış, şeklinden dolayı köfteye “Suriye torpidosu” demişlerdir.

İçli köfte, ana malzeme olarak bulgur ve etten (koyun veya keçi eti) oluşur. Bulgurdan hamur yapılarak içi etle doldurulur. İçli köfte, iki şekilde pişirilir: Birincisi haşlanarak,ikincisi ise kızartılarak.

Ülkemizin geleneksel yemeği içli köfte yapması uzun ve zor olduğu için artık gündelik bir yemek olmaktan çıkıp özel gün yemeği sınıfına girmiştir. Gerektiğinde dondurucuda saklanıp istendiği zaman pratik olarak hazırlanıp yenebilir. Bunun için buharda ısıtmak ya da biraz suyla haşlamak yeterlidir.

İçli Köftenin ayranla veya katıklı çorbayla(ayran aşı: dövme ve yoğutla yapılır), salatayla çok iyi gider. Bizim buralarda (K.Maraş) tarhana çorbasıyla da servis edilmektedir.

Mükemmel bir köftenin yapılabilmesi için üç saç ayağı vardır. Bunlar: dinlenmiş ve kaliteli et, doğru ve ölçülü baharat, hünerli bir usta. Köftenin yapım aşamalarında da dikkat edilecek bazı hususlar bulunmaktadır. Soğan ve kıymanın kavrularak elde edilen harcı önceden dondurulmalı, dondurulmazsa eriyen harç zahmetelerle açılıp şekillendirilen köfteyi dağıtır. Hamurun sertliği önemli ama çok da sert olmamalı. Çünkü ince açmayı zorlaştıracağı gibi, ağızda da sert bir tat bırakır. Çok yumuşak olursa da şekil alması zorlaşır ve yine dağılır o zaman da malzeme ve emek heba olur. Hamurun kıvamı için içine bazen yumurta kırılır, bazen irmik, şehriye veya tavuk konulur. Köfteye yuvarlak veya mekik şeklini vermek, bulgurun bir yerde toplanmaması ise tamamen tecrübe ve hüner işi.

Bu geleneksel, maharet isteyen özel tadı, özel günleriniz için ya da ne pişirsem dediğiniz zamanlarda dondurucudan çıkarıp pratik şekilde hazırlayabilmeniz için Türkiye’nin her yerine kargoyla gönderiyoruz.

 

<